Mniejsze mieszkanie lub dom często zaciera linie między pokojami, co prowadzi wielu właścicieli do prezentacji pokoi tak, jakby były połączoną jednostką. Jeśli mieszkasz w kawalerce, na pewno wiesz, jak ważny jest każdy centymetr powierzchni. Podczas projektowania wnętrza mogą występować pewne ograniczenia estetyczne i funkcjonalne, jednak zabieg połączenia kuchni z salonem otwiera nowe możliwości aranżacyjne.
Można łatwo obmyślić funkcjonalność kuchni, gdy znajduje się ona w oddzielnym pomieszczeniu. Mamy bowiem do wykorzystania 4 ściany, a to co dzieje się w kuchni, zostaje w kuchni. Goście nie widzą nieporządku towarzyszącego przygotowaniom posiłków. Zapachy z większym trudem wydostają się do innych pomieszczeń, bo stoi przed nimi bariera ścienna wraz z drzwiami. W zależności od projektu nadmienione 4 ściany mogą stworzyć dodatkową przestrzeń na meble (najczęściej meble ustawiane są wzdłuż ścian), lecz często też ją odebrać. Meble w „otwartej kuchni” z kolei mogą być ustawione na trzy sposoby w zależności od okoliczności: wzdłuż jednej ściany, w literę „L” oraz wzdłuż trzech ścian.
Aranżacja kuchni z salonem – na co uważać?
Z uwagi na otwartą przestrzeń kuchnia i salon powinny posiadać podobne style. Fajnym zabiegiem, łączącym te dwa pomieszczenia w jedno, jest jednolita podłoga. Dzięki temu granica między nimi nie jest podkreślona. Zarówno stylistyka mebli, jak i charakter wnętrza w takich sytuacjach powinien być podobny. Meble i kolor ścian powinny współgrać. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie stanie się wtedy nudne.
Należy pamiętać, że kuchnia otwarta powinna być schludna i uporządkowana. Jest ona wizytówką mieszkania. Aby uniknąć bałaganu dobrym rozwiązaniem okazują się fronty bez okienek. Duża ilość talerzy i innych akcesoriów w widocznym miejscu mogłaby wprowadzić chaos. Obowiązkowo powinien pojawić się w niej okap. Jeśli nie ma możliwości do zainwestowania, warto rozważyć doposażenie pomieszczenia, ponieważ opary przygotowywanych posiłków roznoszą zapach po całym mieszkaniu.

Jakie są możliwości połączenia kuchni z salonem?
Wybraliśmy trzy możliwości zagospodarowania otwartej przestrzeni w taki sposób, by połączenie kuchni i salonu wyglądało stylowo. Oczywiście każda z propozycji wymaga odpowiedniego rozmieszczenia okien i ścian, a także własnych preferencji domowników.
- Rozważ projekt z wyspą kuchenną- znamy opinie osób, które twierdzą, że wyspa zabiera cenną przestrzeń i nie warto w nią inwestować. Stajemy w opozycji do tego stwierdzenia. Wyspa to miejsce wypełnione szufladami i szafkami do przechowywania sprzętów AGD oraz elementów wyposażenia kuchni. Dodatkowo zwiększa powierzchnię blatu i pozwala na większe wariacje kulinarne. Z uwagi na ustawienie frontalne wobec otwartej przestrzeni, umożliwia obserwowanie salonu, gdy np. mamy dzieci lub w porze obiadowej w telewizji ukaże się ciekawym program.
- Użyj sofy w wyznaczenia niewidzialnej granicy- kanapa nie zawsze musi stać przy ścianie. Ustawiona tyłem do części kuchennej intuicyjnie podpowiada ustawienie naprzeciw telewizora, dzięki czemu gotowanie z ulubionym szefem kuchni online lub na wizji stanie się możliwe.
- Wstaw stół dla całej rodziny- ustawiony pomiędzy strefą kuchenną i „dzienną” jest dobrym kompromisem. W dużych domach zdarza się, iż jadalnia jest osobnym pokojem. Dzięki sprytnemu wykorzystaniu przestrzeni, możesz pochwalić się pomieszczeniem łączącym trzy funkcje.
Najnowsze komentarze